Niemcy. Abp Nossol nagrodzony

Abp A. NossolOrdynariusz opolski abp Alfons Nossol odebrał w poniedziałek w Berlinie z rąk sekretarz stanu w polskim MSZ Anny Fotygi i szefa niemieckiej dyplomacji Franka-Waltera Steinmeiera Nagrodę Polsko-Niemiecką za 2005 rok.

 

 Przyznanie abp A.Nossolowi Nagrody za rok 2005 ściśle nawiązuje do obchodzonej w ubiegłym roku 40. rocznicy listu biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz Memorandum Wschodniego Kościoła Ewangelickiego Niemiec. Duszpasterska działalność biskupa opolskiego stanowi kontynuację dzieła zapoczątkowanego w 1965 roku przez biskupów polskich oraz przez Kościół Ewangelicki Niemiec i po dzień dzisiejszy służy idei polsko-niemieckiego pojednania. W osobie jednego laureata rządy Polski i Niemiec w sposób symboliczny uhonorowały wielki wkład kościołów: katolickiego i ewangelickiego w dzieło pojednania i porozumienia polsko-niemieckiego
Podczas uroczystości Laureat Nagrody powiedział m.in. że "Naszym celem powinno stać się doprowadzenie nie tylko do przyjaźni narodów polskiego i niemieckiego, ale do przyjaźni narodów w całej Wspólnej Europie"

Polsko-Niemiecką Nagrodę ustanowiły rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec Pierwszymi laureatami byli w 1993 roku Tadeusz Mazowiecki oraz pośmiertnie Willy Brandt.

Region Opole Ruchu Autonomii Sląska przekazał List gratulacyjny dla Laureata Nagrody:

List gratulacyjny

Posted in Wydarzenia.