Wolimy samorządy od władz centralnych

 

Na stronie serwisu samorządowego PAP pojawiły się wyniki sondażu, przeprowadzonego przez CBOS, pokazujące, którą władze cenimy bardziej.

 

Cenimy samorządy

56 proc. badanych wystawia pozytywne oceny władzom ich miast lub gmin. 32 proc. respondentów praca ta nie satysfakcjonuje. Jednoczesnie aż 69 proc. Polaków krytykuje pracę Sejmu, a nieco ponad połowa (55 proc.) – Senatu; co drugi Polak źle ocenia działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego – wynika sondażu CBOS przekazanego w czwartek PAP.

Dobre zdanie na temat pracy Sejmu ma 16 proc. ankietowanych; jeśli chodzi o Senat, odsetek ocen pozytywnych wyniósł 19 proc. Od maja opinie na temat pracy obu izb parlamentu nie zmieniły się znacząco. Od ubiegłego miesiąca przybyło (o 2 pkt. proc.) niezadowolonych z pracy Senatu. Jednocześnie o 1 pkt. proc. zmniejszyła się liczba Polaków pozytywnie oceniających funkcjonowanie Izby Wyższej parlamentu.

Opinia na temat działalności prezydenta nie zmieniła się znacząco od kwietnia. W czerwcu pracę Lecha Kaczyńskiego dobrze ocenia 33 proc. Polaków (w marcu – 41 proc.; w kwietniu – 31). 17 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

źródło : http://samorzad.pap.pl/?d=606221739031048

Komentarz:
Wynik sondażu pokazuje prawdę, która powinna być oczywista: im władza bliżej obywatela tym lepiej ją oceniamy, bo mamy na nią większy wpływ. W związku z czym, pomysł całkowitego upartyjnienia wyborów samorządowych jest całkowicie pozbawiony sensu z punktu widzenia wyborców, gdyż partie centralne nie powinny wpływać na lokalne wybory.
Kolejnym wnioskiem – również wydawać by się mogło oczywistym – jest postulat aby jaknajwieksze kompetencje i finanse pozostawić samorządom, gdyż ich praca na rzecz otoczenia jest lepiej oceniania niz instytucji centralnych. Idea autonomii staje sie tutaj realną alternatywą do centralnie sterowanego państwa.
 

Posted in Wydarzenia.