Emisja obligacji wojewódzkich

Dziś marszałek województwa opolskiego Grzegorz Kubat ma podpisać umowę z bankiem PKO BP na emisję obligacji wojewódzkich.

Zgodę na emisję radni sejmiku wyrazili w marcu tego roku. Zdecydowano o emisji 5200 obligacji wartości 10 tyś. złotych każda.

Emisja przewidziana jest w 15 seriach.

Łącznie emisja obligacji jest więc pożyczką w wysokości 52 milionów złotych. Pieniądze te mają  być przeznaczone  przede wszystkim na inwestycje drogowe w województwie, doinwestowanie kultury, oświaty oraz ochrony zdrowia.

Wykup obligacji wraz z odsetkami ma być pokryty z budżetu województwa.  

 

Krótko:  łatwo narobić długów, szczególnie jeśli koniec kadencji już niedługo i nie trzeba się martwić o spłatę zobowiązań. A jeśli jeszcze zdąży się za uzyskane pieniądze zrobić kilka spektakularnych przedsięwzięć to może uda się część wyborców ugłaskać grając rolę "dobrego wujka". A życie na kredyt, życie ponad stan faktycznie może wyglądać atrakcyjnie i pociągająco, ale do czasu… do czasu, kiedy trzeba będzie spłacić dług.

Szkoda tylko, że pozostawia się po sobie takie pożyczki – kłody pod nogi tych co przyjdą po wyborach. Jeśli będą to ludzie, którzy będą mieli jakąś wizję, jakiś dobry pomysł na "opolszczyznę", to już na starcie będą mieli związane ręce, bo w pierwszej kolejności będą się musieli zająć spłatą zobowiązań poprzedniej ekipy. 

 

Posted in Wydarzenia.