DIGITAL SILESIA – kolejne dary RAŚ

Opolski Region Ruch Autonomii Śląska przekazał nieodpłatnie kolejny serie zdigitalizowanej górnośląskiej prasy. Tym razem uwiecznione na CD czasopisma z obecnego województwa opolskiego otrzymały:

  • Muzeum Wsi Opolskiej
  • Archiwum Diecezji Opolskiej
  • Wydział Promocji Miasta Głuchołazy

 

 

Pomysł digitalizacji dawnych górnośląskich gazet zrodził się w głowie Piotra Kalinowskiego z Kalet (pow. tarnogórski), który do tej pory przenosi na płyty czasopisma z okresu do 1945 roku, niezależnie w jakim języku na Górnym Śląsku wychodziły. 

Przekazane pozycje dotyczą wyłącznie czasopism niemieckojęzycznych wydawanych w Opolu, Strzelcach Opolskich, Głogówku, Kluczborku, Kolonowskiem, z czasem mogą być jednak uzupełnione także o tytuły z woj. śląskiego.

Biblioteki z woj. opolskiego zainteresowane otrzymaniem zdigitalizowanych czasopism prosimy o kontakt z Piotrem Długoszem z Ruchu Autonomii Śląska (tel. 0 691 914 601 lub e-mail: ras@rasopole.org)

Jednocześnie zwracamy się o pomoc do osób, które są gotowe przekazać naszemu stowarzyszeniu nieodpłatnie puste płyty CD, na które moglibyśmy nagrywać kolejne kopie zdigitalizowanej pracy.

Tymczasem projekt DIGITAL SILESIA obejmuje już kilkaset tytułów i kilkadziesiąt tysięcy zeskanownaych stron gazet.

Szczegóły akcji oraz zawsze aktualny katalog zeskanowanych tytułów znajdują się na stronie http://digitalizacja.republika.pl

Posted in Działalność.