Opolskie zakorkowane – tu stoję!

Wprowadzenie opłat za przejazd autostradą A4 spowodowało wzrost natężenia ruchu na drogach lokalnych. Najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy miejscowości wzdłuż DK 94.
Ruch Autonomii Śląska podnosił ten problem niejednokrotnie i nawoływał do chwytania się wszelkich możliwych sposobów by powstrzymać ten idiotyczny pomysł. Między innymi namawialiśmy prezydentów i burmistrzów miast, by pisali petycje o uznanie A4 za lokalną obwodnicę zwolnioną z opłat. Niestety pomysł nie spotkał się z odzewem, czego przyczyną był zapewne fakt, że większość z nich startowała z list PO i bała się przeciwstawić centrali.

Wówczas też pytaliśmy publicznie o zasady funkcjonowania opłat w sytuacjach szczególnych – np. w przypadku powodzi i wytyczenia objazdu A4. Czy w takich przypadkach opłaty będą zniesione czy pozostaną w mocy? Brutalnej odpowiedzi udzieliła sama rzeczywistość:

Oto bowiem trwają prace remontowe na DW 409 pomiędzy Gogolinem a Strzelcami Opolskimi i droga ta jest całkowicie zamknięta. Oficjalny 71 kilometrowy objazd wytyczono przez… Opole! Jak się okazuje łatwiej to zrobić skazując i tak już zakorkowane Opole na jeszcze większy wzrost ruchu tranzytowego niż zawiesić opłaty między węzłami Gogolin-Olszowa. Sytuacja jest więc kuriozalna. Oczywiście kierowcy zdają sobie sprawę, że wytyczony objazd jest idiotyczny więc… zwiększone natężenie ruchu (także ciężarowego) obserwujemy na lokalnych drogach alternatywnych np. w Kamieniu Śląskim czy w Zdzieszowicach i Leśnicy.

Jak widać opolska rzeczywistość przerasta kabaret i szkoda tylko publiczności nie jest zbyt do śmiechu. PO-zostaje nam więc PO-wstrzymać się w tym miejscu od komentarza – bardziej na miejscu jest raczej minuta ciszy.
Musimy jednak PO-gratulować rządzącej Platformie dobrego samopoczucia i PO-mysłowości w sięganiu do kieszeni obywateli.

By żyło się lepiej. Wszystkim.
Może już wkrótce dowiemy się konkretnie którym wszystkim?

Image

Posted in Gospodarka and tagged , , , , , , .