Zbójowanie po opolsku

Jak informuje Radio Opole, przewodniczący sejmiku województwa – Bogusław Wierdak „wyrychlił się” i wysłał do Warszawy nieprzyjęty jeszcze przez sejmik apel w sprawie „janosikowego”. Apel ten ma być sprzeciwem wobec nowelizacji „ustawy janosikowej” która spowoduje, że do woj. opolskiego nie spłynie 9 mln złotych. W zamian Sejmik ma domagać się 8 mln 800 tys. dotacji w ramach rekompensaty.

Przewodniczący apel  już wysłał bo nie wyobraża sobie, żeby ktoś mógł być przeciwko skoro chodzi o nasze(?) pieniądze. Mimo to chce go teraz przedyskutować w sejmiku i oficjalnie przyjąć.

Przypadek ten jasno pokazuje jak ograniczone są horyzonty naszych polityków  i jak wielka jest niezdolność do głębszej refleksji w tej sprawie.

Tymczasem tzw. „ustawa janosikowa” jest klasycznym przykładem celowego konfrontowania i antagonizowania województw/regionów przez rząd centralny. Najpierw ten rząd ograbia nas z wypracowanych przez nas pieniędzy ładując wszystko do budżetu centralnego a później z miną dobrego harnasia „wyrównuje” różnice jeszcze więcej odbierając jednym by trochę dać drugim.

Tak więc pieniądze o które akurat upomina się pan przewodniczący nie są nasze! Nie są nasze i nam się nie należą! Nie są nasze i nie byłyby nam potrzebne gdyby środki wypracowywane w regionie tu pozostawały! Wzywamy do zaprzestania ataków na inne województwa, bo one podobnie jak my są ofiarami tego samego systemu.

Prawdziwym rozwiązaniem problemu nie jest więc „janosikowe”, prawdziwym rozwiązaniem problemu nie są też jakieś okazjonalnie wyżebrane rekompensaty.

Prawdziwym rozwiązaniem jest REGIONALNA AUTONOMIA GOSPODARCZA!

Tylko czy nasi samorządowcy są zdolni do tego typu refleksji?

 

Posted in Polityka.